Odborná prax
SÚVISLÁ A PRIEBEŽNÁ PRAX: 7661 M - Sociálno-výchovný pracovník
1.ročník – súvislá prax v rozsahu 10x6 hodín
Žiaci prvého ročníka sa v rámci odbornej praxe oboznamujú s dokumentáciou vedenou pri priamom kontakte s klientom sociálnej práce v zariadeniach sociálnych služieb, úradoch práce, samospráv a inštitúciách verejnej správy. Prizma je kladená na oboznámenie sa so sociálnymi problémami klientskych skupín, možnosťami riešenia nepriaznivej sociálnej situácie a konkretizáciu jednotlivých etáp pri práci s jednotlivcom. Zo strany žiakov ide o pozorovanie práce sociálneho pracovníka vstupujúceho do kontaktu s klientom.
2.ročník – súvislá prax v rozsahu 10x6 hodín
Žiaci druhého ročníka nadväzujú na poznatky z prvého ročníka, pričom sú vedení ku komunikácii s klientom v zariadeniach sociálnych služieb a zariadeniach sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately. Pod dozorom sociálnych pracovníkov vstupujú do priameho kontaktu s klientom, podľa zaradenia. Výstupom odbornej praxe je realizácia dvoch aktivít priamo s klientom, s uvedením spätnej väzby klienta.
3.ročník – súvislá prax v rozsahu 10x6 hodín, priebežná prax – 6 hodín raz za dva týždne počas školského roka
Žiaci tretieho ročníka počas priebežnej praxe vstupujú do priameho kontaktu s klientskymi skupinami vo vybraných zariadeniach, kde nastupuje priama práca so skupinou. Na základe získaných vedomostí žiaci pripravujú plán práce s konkrétnou skupinou, v ktorej komunikujú, doprevádzajú a monitorujú osobnostný rozvoj klienta, stanovený podľa individuálneho plánu rozvoja. Sú kontrolovaní a hodnotení sociálnym pracovníkom, pričom ich výstup smeruje k samostatnému koordinovaniu klienta, s ohľadom na kooperáciu skupiny.
Počas súvislej praxe, ktorú vykonávajú v inom type zariadenia ako počas priebežnej praxe, realizujú samostatne aktivity s klientmi. Výstupom je správa z daného zariadenia s konkrétnym obsahom priameho kontaktu s klientom.
4.ročník – súvislá prax v rozsahu 15x6 hodín, priebežná prax - 6 hodín raz za dva týždne počas školského roka
Žiaci štvrtého ročníka počas priebežnej praxe sú schopní samostatne pracovať s klientom v zariadení, podľa zaradenia. Medzi žiakom a klientom prebieha interakcia, na základe ktorej žiaci zostavujú a realizujú plán práce s klientom a plán činnosti so skupinou. Vstupujú aj do sociálnej práce s komunitou, kde prezentujú poznatky pri tvorbe inovatívnych foriem práce v komunitnom projektovaní a plánovaní. Sú schopní vykonávať dobrovoľnícku činnosť a osobnú asistenciu.
Počas súvislej praxe pracujú so skupinou klientov, podľa problémových okruhov skupín, kde sa venujú riešeniu problémov a situácií, s následným usmernením a základným sociálnym poradenstvom pre klienta. Realizujú samostatne aktivity v rámci sociálnej prevencie, ktoré vo výstupe prezentujú ako možnú alternatívu súčinnosti práce sociálneho pracovníka a klienta.
Zmluvné zariadenia výkonu odbornej praxe:
Združenie príbuzných a priateľov Radosť, Bauerova 1, Košice
Psychosociálne centrum, Lofflerova 2, Košice
DSS Domko, Park mládeže 3, Košice
DSS Ťahanovské riadky 23, Košice (Detský klub zdravotne postihnutých detí a mládeže v Košiciach)
DSS Via Lux, Andraščíkova 2, Košice
ÚPSVaR, Staničné námestie 9, Košice
DSS Lux, Opatovská cesta 97, Košice
Úsmev ako dar, Kováčska 28, Košice
Detský domov, Uralská 1, Košice
ODBORNÁ PRAX: 7649 M - Učiteľstvo pre MŠ a vychovávateľstvo
Obsahom odbornej pedagogickej praxe je pozorovanie edukačnej činnosti učiteľky v materskej škole a školskom klube detí, náčuvy zamerané na komplexnú starostlivosť o dieťa v predškolskom a školskom veku, výstupy žiakov vo všetkých vekových kategóriách v jednotlivých určených vzdelávacích oblastiach, osvojenie si základných praktických profesionálnych návykov z oblasti organizačnej, bezpečnostnej a zdravotno-hygienickej; postupné uplatňovanie v činnosti a rozvíjanie špeciálnych schopností a zručností (výtvarné, hudobné, pohybové, dramatické, hovorený prejav); rozvíjanie pedagogického myslenia a základov pedagogickej tvorivosti; postupné rozvíjanie schopnosti komplexne riešiť výchovno-vzdelávacie situácie a na základe teoretických poznatkov i individuálneho poznania detí uskutočniť pedagogickú diagnózu ako predpoklad pre individuálnu prácu s deťmi.
1.ročník: žiaci absolvujú súvislú odbornú pedagogickú prax v rozsahu 60 hodín v ŠKD
2.ročník: žiaci absolvujú súvislú odbornú pedagogickú prax v rozsahu 60 hodín v MŠ
3.ročník: žiaci absolvujú priebežnú odbornú pedagogickú prax 1x v týždni /v rozsahu 6 hodín v priebehu celého školského roka a súvislú odbornú prax v rozsahu 90 hodín v MŠ
4.ročník: žiaci absolvujú priebežnú odbornú pedagogickú prax 1x v týždni / v rozsahu 3 hodín v priebehu celého školského roka a súvislú odbornú prax v rozsahu 75 hodín v ŠKD
Zmluvné zariadenia výkonu odbornej pedagogickej praxe:
MŠ - Veselá Zebra - Severná 19, Moldava nad Bodvou
ZŠ - Jozefa Urbana, Jenisejská 22, Košice