Informácie o EU

Európska únia je jedinečnou hospodárskou a politickou úniou 28 európskych krajín.

Ciele Európskej únie:

• presadzovanie mieru, hodnôt a blaha občanov,

• zaistenie slobody, bezpečnosti a spravodlivosti bez vnútorných hraníc,

• trvalo udržateľný rozvoj založený na vyváženom hospodárskom raste a stabilite cien, vysoko konkurencieschopné trhové hospodárstvo vyznačujúce sa úplnou zamestnanosťou a sociálnym pokrokom a ochrana životného prostredia,

• boj proti sociálnemu vylúčeniu a diskriminácii,

• podpora vedeckého a technologického pokroku,

• zlepšenie hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti a solidarity medzi členskými krajinami,

• ochrana bohatej kultúrnej a jazykovej rozmanitosti,

• vytvorenie hospodárskej a menovej únie, ktorej menou je euro.

Hodnoty EÚ sú spoločné pre členské krajiny a sú neoddeliteľnou súčasťou nášho európskeho spôsobu života:

• Ľudská dôstojnosť

• Sloboda

• Demokracia

• Rovnosť

• Právny štát

• Ľudské práva

Tieto ciele a hodnoty tvoria základ EÚ a sú stanovené v Lisabonskej zmluve a Charte základných práv Európskej           únie.

Euro (€) - oficiálna mena v 19 z 28 členských štátoch EÚ - spoločne známe ako eurozóna.

Schengenský priestor - priestor bez vnútorných hraníc, v ktorom sa občania EÚ, mnohí štátni príslušníci tretích krajín, podnikatelia a turisti môžu voľne pohybovať bez toho, aby boli kontrolovaní na hraniciach. Od r. 1985 sa postupne rozširoval a dnes zahŕňa takmer všetky štáty EÚ a niekoľko pridružených krajín mimo EÚ.

Tu klikni Prezentácia EÚ

Symboly EÚ:

Európska vlajk

Európska hymna

Deň Európy 9.máj

Motto EÚ – „Zjednotení v rozmanitosti“